Usuwanie owłosienia

Proces fotodepilacji polega na pochłonięciu przez melaninę zawartą w łodydze włosa, odpowiedniej ilości światła i rozproszeniu uzyskanego w ten sposób ciepła do tkanek sąsiadujących ( zjawisko fototermolizy selektywnej). Ciepło to powoduje uszkodzenie mieszka włosowego oraz komórek macierzystych, biorących udział w procesie tworzenia nowego włosa. Światło oddziałuje głównie na melaninę i dlatego fotodepilacji ulegają jedynie włosy, które mają wystarczającą jej ilość oraz znajdują się jedynie w fazie anagenu.

RF czyli prąd wysokiej częstotliwości. Prąd płynąc przez skórę wykorzystuje różnicę w oporze tkanki i opływając łodygę bezpośrednio dogrzewa mieszek włosowy. Dla prądu nie ma znaczenia kolor skóry i włosa. Co jest istotne w przypadku skór z większą ilością melaniny lub przy włosach jaśniejszych. Czyli w warunkach gdzie inne urządzenia wykorzystujące tylko energię świetlną wykazują obniżenie skuteczności.

W celu przeprowadzenia skutecznego zabiegu niezbędna jest obecność włosa w mieszku włosowym. W przypadku, gdy stosowane były inne metody epilacji, tj. takie, które usuwają łodygę z mieszka (wosk, penseta), należy odczekać ok. 4 tygodnie po zastosowaniu ostatniej z nich, aby wyrosły kolejne włosy. Przygotowując się do zabiegu i w przerwach pomiędzy sesjami włosy można golić lub przycinać.